MIESZKANIE 48 M²

INWESTOR: PRYWATNY
LOKALIZACJA: KOZIEGŁOWY K. POZNANIA
STATUS: REALIZACJA 2012 R.
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 48 M²

AUTOR:
ARCH. BŁAŻEJ SZURKOWSKI

Podstawową wadą wnętrza był jego podział na ciasne, zamknięte przestrzenie, połączone dwoma klaustrofobicznymi korytarzami, których funkcja ograniczała się wyłącznie do komunikacji. Problematyczna była także lokalizacja wejścia do toalety vis a vis pokoju dziennego, nie zapewniająca właściwego poczucia dyskrecji.

Celem naszych działań było otwarcie przestrzeni dziennej oraz zwiększenie funkcjonalności całego wnętrza. Zlikwidowaliśmy drzwi między korytarzami oraz salonem, poszerzając przejścia w ścianach konstrukcyjnych, włączając tym samym komunikację do strefy dziennej. Otwarcie wnętrza na osi między jego najdalszymi końcami ma istotne znaczenie dla jego uprzestrzennienia. Kuchnia przeniesiona została w formie aneksu do salonu, uwalniając dodatkowe pomieszczenie i wraz z zabudową korytarza tworzy centralny element wnętrza. Białe fronty mebli kuchennych wtapiają się w kolorystykę ścian, dzięki czemu pokój dzienny zachowuje swój ‘wypoczynkowy’ charakter. W strefie wejściowej zaprojektowaliśmy szafę w całości wykończoną lustrem, dzięki czemu odbijająca się w nim grafika, pokrywająca ściany przedsionka, tworzy dodatkową iluzję przestrzeni. Ilość kolorów oraz głównych materiałów wykończeniowych ograniczyliśmy do bieli ścian, sufitów i frontów meblowych, czerni płytek podłogowych oraz drewna dębowego z którego wykonana jest podłoga, blaty oraz meble. Akcenty kolorystyczne elementów drobnego wyposażenia oraz zieleni mają za zadanie ocieplić i ożywić projektowaną przestrzeń. Finalnym efektem jest przestronne, 3-pokojowe mieszkanie zaprojektowane na 48 metrach kwadratowych.

INWENTARYZACJA

mieszkanie 2-pokojowe, 48m2
brak integracji przestrzeni
nieefektywnie wykorzystana powierzchnia - korytarze
uciążliwa komunikacja przed zbyt dużą ilość drzwi
wejście do toalety vis-a-vis wejścia do pokoju dziennego

IDEA

otwarcie i połączenie optyczne przestrzeni komunikacji z przestrzenią "dzienną"
centralna zabudowa meblowa integrująca przestrzeń
odbicie wnętrza w lustrze - wrażenie zwiększenia powierzchni
przeniesienie kuchni do pokoju dziennego - dodatkowa sypialnia

PROJEKT

mieszkanie 3-pokojowe, 48m2

Nowoczesny projekt domu jednorodzinnego Projekt domu nowoczesnego do 100 m2 Projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym Projekt nowoczesnego domu z poddaszem użytkowym Projekt lokali usługowych, handlowych i handlowo-usługowych Projekt nowoczesnego domu parterowego Projekt nowoczesnego domu piętrowego Projekt nowoczesnego domu z basenem Projekt nowoczesnego domu z płaskim dachem Projekty budowlane z kosztorysem Projekty domów dwulokalowych parterowych Projekty domów jednopoziomowych